تبلیغات
مهندسی پلیمر(polymer engineering) - ۵ اشتباه رایج در هنگام خرید کارت حافظه MicroSD
یکشنبه 1 آذر 1394

۵ اشتباه رایج در هنگام خرید کارت حافظه MicroSD

   نوشته شده توسط: محمد s    نوع مطلب :عمومی ،


۵ اشتباه رایج در هنگام خرید کارت حافظه MicroSD

خرید کارت حافظه Micro SD

بخشی از مشکلات انتخاب نادرست MicroSDها به دلیل تعدادی از مشخصه‎های مربوط به کارت‎های حافظه است. در ادامه سعی خواهیم کرد نگاهی به روش صحیح خواندن این مشخصات داشته باشیم و ببینیم کدام یک از آنها مناسب شما است.

۱- خرید کارت‎های ناسازگار

وقتی صحبت از کارت‎های MicroSD در میان باشد، شما اغلب در مورد مشخصات کلی صحبت می‎کنید. تمام کارت‎های MicroSD داخل تمام اسلات‎های MicroSD جا می‎شوند، اما این به این معنا نیست که لزوما تمام آنها کار هم می‎کنند. سه فرمت مختلف و استانداردهای متفاوت برای کارت‎ها وجود دارد که سازگاری آنها را تعیین می‎کند.

این سه فرمت که احتمالا از قبل با آنها آشنا هستید SD, SDHC و SDXC ( یا microSD، microSDHC و microSDXC) هستند، البته هر دو اندازه میکرو و معمولی از ویژگی‎های یکسانی پیروی می‎کنند. با وجودی که هر یک از این فرمت‎ها از مشخصه SD تبعیت می‎کنند، اما به شیوه یکسان کار نمی‎کنند. در نتیجه، فرمت‎های جدید با فرمت‎های قدیمی‎تر سازگار نیستند و شما نمی‎توانید کارت‎های جدیدتر را در سخت‌افزارهایی که تنها از فرمت‎های قدیمی‎تر پشتیبانی می‎کنند، استفاده کنید.

خرید کارت حافظه Micro SD

تفاوت‎های بین این سه فرمت قابل توجه هستند:

microSD: ظرفیتی تا حداکثر ۲ گیگابایت دارد و می‎توان از آن در هر اسلات microSD استفاده کرد.
microSDHC: ظرفیتی بین ۲ تا ۳۲ گیگابایت دارد و می‎توان از آن در سخت افزاری که از SDHC یا SDXC پشتیبانی می‎کند استفاده کرد.
microSDXC: ظرفیتی بین ۳۲ گیگابایت تا ۲ ترابایت (اگر چه در زمان انتشار این مقاله، ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت بزرگترین میزان موجود است) دارد و تنها می‎توان از آن در دستگاه‎هایی که از SDXC پشتیبانی می‎کنند استفاده کرد.
علاوه بر این، برای بررسی سازگاری کارت با سخت افزار مورد نظر، شما باید به جزئیات دیگری نیز توجه داشته باشید.

ظرفیت فیزیکی

اول از همه این که، سخت افزاری که از اسلات microSDXC پشتیبانی می‎کند به طور خودکار تمام ظرفیت‎های کارت‎های این فرمت را پشتیبانی نمی‎کند. برای مثال، تلفنThe HTC One M9 به طور رسمی‎ از کارت‎هایی تا حداکثر ۱۲۸ گیگابایت پشتیبانی می‎کند و نمی‎تواند با ظرفیت‎های بیشتر کار کند.

خرید کارت حافظه Micro SD
و اگر چنانچه قصد داشته باشید از کارت microSD خود در کامپیوتر شخصی (برای مثال نقل و انتقال فایل‎ها) استفاده کنید، باید مطمئن شوید که کامپیوتر شخصی شما از سیستم فایلی که کارت با آن فرمت شده است پشتیبانی می‎کند. کارت‎های MicroSDXC به طور پیش فرض از سیستم exFAT استفاده می‎کنند. سیستم عامل ویندوز بیش از یک دهه است که از این فرمت پشتیبانی می‎کند. اما تنها نسخه‎های ۱۰٫۶٫۵ (Snow Leopard) و بالاتر OS X می‎توانند آن را شناسایی کنند.

Ultra High Speed

فرمت‎های SDHC و SDXC می‎توانند از رابط گذرگاه فوق سریع یا UHS (مدارات پر سرعتی که امکان تبادل داده با نرخ سریع‎تر را فراهم می‎کنند) پشتیبانی کنند. دو نسخه از این گذرگاه فوق سریع وجود دارد: UHS-I با سرعت حداکثر ۱۰۴ مگابایت در ثانیه و UHS-II با سرعت حداکثر ۳۱۲ مگابایت در ثانیه.

به منظور بهرمندی از حداکثر توان عملیاتی UHS نیاز است که سخت افزار شما نیز از آن پشتیبانی کند.کارت‎های حافظه UHS در اسلات‎های قدیمی‎تر نیز کار می‎کنند اما سرعت انتقال اطلاعات آنها به ۲۵ مگابایت در ثانیه کاهش میابد.

۲- انتخاب سرعت اشتباه

شناسایی سرعت یک کارت microSD نیز به همان پیچیدگی فرمت و سازگاری آن است. چهار روش برای نمایش سرعت یک کارت وجود دارد، و برای سازندگان غیر معمول نیست که از همه آنها استفاده کنند.

خرید کارت حافظه Micro SD

کلاس سرعت

کلاس سرعت حداقل سرعت نوشتن یک کارت حافظه را به مگابایت در ثانیه نمایش می‎دهد. چهار کلاس سرعت مختلف به ترتیب زیر وجود دارد:

Class 2: حداقل ۲ مگابایت در ثانیه
Class 4: حداقل ۴ مگابایت در ثانیه
Class 6: حداقل ۶ مگابایت در ثانیه
Class 10: حداقل ۱۰ مگابایت در ثانیه

نمایش سطح پایه عملکرد به شما کمک می‎کند تا تشخیص دهید که آیا یک کارت برای انجام یک وظیفه خاص مناسب است یا خیر، اما از آنجا که این اطلاعات اشاره‎ای به حداکثر سرعت نمی‎کند، از لحاظ فنی این امکان وجود دارد که یک کارت Class 2 سریع‎تر از یک کارت Class 6 باشد. با وجود سرعت گذرگاه ۲۵ مگابایت در ثانیه‎ای کارت‎های Class 10، این کارت‎ها باید به طور محسوسی (در مقایسه با سرعت ۱۲٫۵ مگابایت در ثانیه کارت‎های Class 2 تا Class 6) سریع‎تر باشند.

خرید کارت حافظه Micro SD

کلاس سرعت UHS

کلاس سرعت UHS حداقل سرعت نوشتن کارت‎های microSD که از سرعت گذرگاه UHS-I و UHS-II پشتیبانی می‎کنند را نمایش می‎دهد. ما این مشخصات را به این دلیل در دسته بندی جداگانه قرار دادیم زیرا بعضی از تولیدکنندگان هر دو کلاس را روی کارت‎های خود چاپ می‎کنند. این دو کلاس سرعت UHS عبارتند از:

U1: حداقل ۱۰ مگابایت در ثانیه
U3: حداقل ۳۰ مگابایت در ثانیه

حداکثر سرعت ثبت شده

با وجودی که می‎توان این فرضیه را در نظر داشت که هر چه کلاس سرعت بالاتر باشد عملکرد کلی نیز سریع‎تر خواهد بود، بعضی از تولیدکنندگان یک حداکثر سرعت را نیز برای محصولات خود مشخص می‎کنند.

این سرعت‎ها به صورت مگابایت در ثانیه نمایش داده می‎شوند و به شما این امکان را می‎دهند تا سریع‎ترین کارت‎ها را انتخاب کنید. این سرعت‎ها بر مبنای آزمایش‌های سازنده مشخص می‎شوند، بنابراین ممکن است دستیابی به این اعداد اعلام شده در بهترین شرایط ممکن آزمایشگاهی مقدور باشد نه در عملکردهای شرایط واقعی.

خرید کارت حافظه Micro SD

در عمل عوامل خارجی دیگری نیز وجود دارند که روی سرعت خواندن و نوشتن تاثیر می‎گذارند. برای نمونه، اگر شما در حال کپی کردن فایل روی کامپیوتر شخصی خود باشید، مشخصات کامپیوتر و حتی کابل USB که شما از آن استفاده می‎کنید هم در این جریان تاثیر گذار هستند.

سرعت نسبی

روش دیگری که تولیدکنندگان سرعت کارت‎هایشان را با آن نمایش می‎دهند به روزهای قدیمی‎ رایت سی‎دی باز می‎گردد. نرخ انتقال اصلی‎ داده برای سی‎دی‎ها ۱۵۰ کیلوبایت در ثانیه بود. بعد از توسعه درایوها، آنها در تبلیغات خودشان از عبارتی مثل ۲x, 4x, 16x و نظایر آن برای نشان دادن اینکه چند برابر سریع‎تر از مقدار ۱۵۰ کیلوبایت در ثانیه بودند استفاده می‎کردند.

کارت‎های MicroSD نیز اغلب از برچسب‎هایی به همین شکل استفاده می‎کنند. وقتی کارتی به عنوان ۱۰۰x معرفی می‎شود به معنای ۱۰۰ x 150 کیلوبایت در ثانیه یا به عبارتی ۱۵ مگابایت در ثانیه است. البته باز هم نباید فراموش کرد که رسیدن به چنین سرعتی تحت شرایط ایده ال آزمایشگاهی سنجیده شده است.

۳- انتخاب کارت‎های نامناسب برای انجام وظایفی مشخص

وقتی یک کارت microSD خریداری می‎کنید، لازم است نمونه‎ای را انتخاب کنید که با نوع استفاده شما سازگار باشد. این به این معنا است که انتخاب کارتی که به اندازه کافی پرظرفیت و سریع باشد، لزوما پرظرفیت‎ترین و سریع‎ترین کارت موجود نیست. کارت‎های پرظرفیت UHS-II U3 هنوز قیمتهای بسیار بالایی دارند و شما همیشه هم متوجه مزایای آن نخواهید شد.

اگر از کارت microSD برای افزایش فضای ذخیره سازی تلفن هوشمند خود استفاده می‎کنید، قابل قبول است که پرظرفیت‎ترین کارت موجودی که می‎توانید را انتخاب کنید. در همین حال، با توجه به اینکه شما قرار نیست دائما فایل‎های حجیم را مبادله کنید، سرعت نباید اولویت اصلی شما باشد.

استثنایی که ممکن است در این بین وجود داشته باشد زمانی است که شما از یک تلفن پیشرفته که می‎تواند ویدیوهای ۴K را تولید کند استفاده می‎کنید، تحت چنین شرایطی هر دو مشخصه ظرفیت و سرعت بالا از اهمیت برخوردار است.

خرید کارت حافظه Micro SD

پاناسونیک برای فیلم‎برداری ۴K یک کارت UHS Speed Class 3 م(U3) را توصیه می‎کند. برای ویدیوهای full HD نیز Class 10 یا Class 6 توصیه شده است. اگر سرعت نوشتن کارت شما بیش از اندازه کند باشد، باعث جا انداختن فریم‎ها و در نتیجه تولید یک ویدیوی پرش دار می‎شود.

برای عکاسی، بعضی از کاربران ترجیح می‎دهند به جای یک کارت پرظرفیت از چند کارت کم ظرفیت‎تر استفاده کنند تا با این کار خطر از بین رفتن تمامی‎ عکس‎هایشان را در صورت آسیب دیدن یک کارت به حداقل برسانند. اگر شما از فرمت RAW برای عکاسی استفاده می‎کنید که معمولا باعث تولید فایل‎هایی با حجم ۲۰ مگابایت یا بیشتر می‎شود، بهتر است از مزایای سرعت U1 یا U3 بهره‎مند شوید (البته آنها حداقل به فرمت SDHC نیاز دارند).

خرید کارت حافظه Micro SD

این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که در یک مبدل SD تفاوتی بین یک کارت SD بزرگ و یک کارت microSD وجود ندارد. اگر دوربین شما تنها اسلات SD را پشتیبانی می‎کند، شما همچنان می‎توانید از یک کارت microSD در آن استفاده کنید.

۴- خرید کارت‎های تقلبی

هر چند به وضوح روشن است که نباید سراغ کارت‎های تقلبی رفت، اما متاسفانه هنگام خرید به راحتی ممکن است گرفتار آنها شوید. اگر شما در یک فروشگاه ناشناس به کارت‎های حافظه مارک دار ارزان قیمت برخورد کردید، حتما این خطر وجود دارد که ممکن است پیشنهادی که به شما داده می‎شود تقلبی باشد. چند سال پیش یکی از مهندسان شرکت سن‎دیسک اعلام کرد که یک سوم کارت‎های موجود در بازار که نشان سن‎دیسک دارند تقلبی هستند. بعید است که این میزان از آن زمان کاهش پیدا کرده باشد.

در راهنمای خرید سایت Ebay صفحه‎ای وجود دارد که نشان می‎دهد محصولات تقلبی چقدر رایج هستند. فروشندگان Amazon Warehouse نیز به این کار متهم شده‎اند. اگر شما از منابع نامطمئن خرید می‎کنید، حتما قبل از خرید اول نظرات دیگران را در مورد این محصول بررسی کنید.

خرید کارت حافظه MicroSD

معمولا ظرفیت کارت‎های تقلبی از آنچه روی آنها چاپ شده به مراتب کمتر است و شما تا زمانی که کل کارت را پر نکرده باشید متوجه این موضوع نخواهید شد. برای بررسی اصل بودن کارت‎هایی که قبلا خریداری کرده‎اید می‎توانید از نرم افزار H2testw برای ویندوز، یا F3 برای مک و لینوکس استفاده کنید.

۵- برندهای ناشناس را فراموش کنید

همه ما کارت‎های حافظه فلشی داشته‎ایم که یکباره و بدون دلیل مشخصی از کار افتاده‎اند. کارت‎های microSD هم روزی خراب می‎شوند و وقتی این اتفاق افتاد، آنها تمام داده‎های شما را هم با خود خواهند برد. به همین علت خرید کارت از برندهای بزرگ و معروف همیشه عاقلانه‎تر از خرید کارت‎های ارزان بی نام و نشان است. شما با خرید کارت‎هایی که در برابر شوک، آب و حتی اشعه اکس فرودگاه محافظت شده‎اند، می‎توانید انتظار عملکردی بهتر، سطح بالاتری از قابلیت اطمینان، و همچنین استحکام بیشتری از آنها داشته باشید.

خرید کارت حافظه MicroSD

همچنین بهتر است از برندهایی استفاده کنید که به شما پیشنهاد ضمانت مادام العمر (تعویض کارت با یک کارت جدید در صورت خرابی) و یا دسترسی به نرم افزار image recovery (برای بازیابی اطلاعات از کارت‎های خراب یا آسیب دیده) را می‎دهند. برای نمونه تولیدکنندگانی مثل Lexar و SanDisk این خدمات را به استاندارد کار خود تبدیل کرده‎اند.

کارت MicroSD ایده‎ال شما کدام است؟

عوامل متعددی در انتخابات یک کارت ایده ال وجود دارد که باید آنها را مد نظر قرار داد، اما بعد از اینکه شما با مفاهیمی‎ مثل سرعت، فضا و اصطلاحات فنی دیگر آشنا شدید، انتخاب یک نمونه مناسب از بین انواع و اقسام این کارت‎ها بسیار راحت‎تر خواهد شد. به عنوان یک قانون کلی، همیشه بهتر است کارت‎های خاص را برای انجام وظایف خاص خریداری کنید. با این کار شما این تضمین را خواهید داشت که بهترین ترکیب از سرعت و ظرفیت را برای سخت افزار خود انتخاب کرده و در حالت کلی به بهترین عملکرد خواهید رسید.

منبع:ماهنامه شبکه


Generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 05:29 ق.ظ

Amazing a lot of fantastic facts.
acheter du cialis a geneve cialis diario compra venta de cialis canada cialis billig generic cialis in vietnam buying cialis on internet we like it cialis soft gel look here cialis order on line cialis for daily use cialis for sale south africa
Generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:16 ق.ظ

Thanks a lot, Terrific stuff!
cialis canadian drugs cialis patentablauf in deutschland buy brand cialis cheap tadalafilo cialis generico in farmacia cialis 20 mg cost generic cialis at walmart sialis when will generic cialis be available buying cialis overnight
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:11 ب.ظ

You said it adequately..
cialis bula buy cialis sample pack rx cialis para comprar dose size of cialis cialis canada generic cialis at walmart cialis reviews cialis prices in england buy original cialis cialis bula
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:43 ق.ظ

Great forum posts. Regards.
cialis for daily use cialis 30 day sample tadalafil 20 mg try it no rx cialis generic cialis with dapoxetine cialis arginine interactio free generic cialis miglior cialis generico cialis italia gratis cialis online
buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 03:40 ب.ظ

Excellent stuff. Cheers.
can i take cialis and ecstasy miglior cialis generico if a woman takes a mans cialis cialis side effects online cialis cialis 30 day sample wow look it cialis mexico cialis 20 mg best price cialis coupons printable costo in farmacia cialis
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 04:17 ق.ظ

Regards! Numerous material.

cialis ahumada we like it cialis price wow look it cialis mexico 40 mg cialis what if i take cialis free trial non 5 mg cialis generici low cost cialis 20mg buy cheap cialis in uk rezeptfrei cialis apotheke cialis usa cost
buy cialis online without a prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 04:06 ب.ظ

This is nicely expressed! .
acquisto online cialis we recommend cheapest cialis cialis 30 day trial coupon cialis venta a domicilio buy brand cialis cheap 200 cialis coupon legalidad de comprar cialis venta cialis en espaa purchase once a day cialis cialis 20 mg effectiveness
cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 03:29 ب.ظ

Cheers! Awesome information.
cialis online napol prezzo di cialis in bulgaria cialis australian price enter site natural cialis cheap cialis how to purchase cialis on line venta de cialis canada cialis sale online cialis 05 cialis online holland
buy cheap cialis no prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 03:41 ق.ظ

Excellent stuff. With thanks!
generico cialis mexico preis cialis 20mg schweiz prezzo cialis a buon mercato cialis kamagra levitra cialis kamagra levitra wow look it cialis mexico cialis 5 mg scheda tecnica cialis kaufen cialis billig trusted tabled cialis softabs
buy cheap cialis coupon
شنبه 10 آذر 1397 04:07 ب.ظ

With thanks! Wonderful stuff.
cialis with 2 days delivery cialis 5 mg schweiz what is cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis efficacit order a sample of cialis cialis tablets australia cialis cuantos mg hay online cialis acheter cialis meilleur pri
Cialis prices
شنبه 10 آذر 1397 03:17 ق.ظ

You said it nicely.!
cialis dosage recommendations cialis cost cuanto cuesta cialis yaho chinese cialis 50 mg cialis professional yohimbe cialis sans ordonnance cialis 30 day trial coupon cialis canada on line cialis farmacias guadalajara buy brand cialis cheap
buy cialis uk
جمعه 9 آذر 1397 04:01 ب.ظ

You actually mentioned it terrifically!
cialis for sale cialis patent expiration cialis price in bangalore cialis generico milano tadalafil 20mg cialis efficacit cialis bula click now cialis from canada precios cialis peru cialis tablets for sale
buy cialis without a doctor's prescription
جمعه 9 آذر 1397 04:15 ق.ظ

Thanks. I appreciate it!
cialis en mexico precio cialis generika in deutschland kaufen comprar cialis 10 espa241a cialis para que sirve generic cialis with dapoxetine buy generic cialis generic cialis soft gels cialis pills in singapore cialis prezzo al pubblico generico cialis mexico
Cialis generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:52 ب.ظ

Very good stuff. Many thanks!
we like it safe cheap cialis cialis farmacias guadalajara cialis soft tabs for sale generic cialis with dapoxetine cialis et insomni canadian drugs generic cialis chinese cialis 50 mg cialis coupons printable deutschland cialis online dosagem ideal cialis
Online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:55 ق.ظ

Lovely posts. Thanks.
cialis pills in singapore cialis generico online cialis uk next day cialis generico generic cialis where to buy cialis in ontario cialis generique generic cialis review uk precios de cialis generico female cialis no prescription
buy cialis cheap
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:27 ب.ظ

You have made your position very clearly!.
can i take cialis and ecstasy canadian drugs generic cialis cialis daily reviews cialis dosage recommendations cialis farmacias guadalajara enter site 20 mg cialis cost cialis coupon cialis online napol cialis per paypa cialis usa cost
Buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:22 ق.ظ

You actually stated this really well!
cialis efficacit walgreens price for cialis cialis ahumada click here to buy cialis viagra or cialis cialis para que sirve cialis manufacturer coupon cialis sans ordonnance if a woman takes a mans cialis we recommend cheapest cialis
levitra prices
جمعه 20 مهر 1397 02:27 ق.ظ

Kudos. Plenty of information.

buy 10 mg levitra vardenafil 20mg levitra 10 mg prezzo levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra generic buy levitra online buy levitra buy levitra levitra generic vardenafil 20mg
Cialis canada
سه شنبه 10 مهر 1397 03:11 ب.ظ

Many thanks. Lots of content.

cialis ahumada tarif cialis france cialis sale online cialis tadalafil online wow cialis tadalafil 100mg cialis qualitat precios de cialis generico buy brand cialis cheap when can i take another cialis only best offers cialis use
buy cialis medication
یکشنبه 8 مهر 1397 09:44 ق.ظ

Good tips. Kudos.
where cheapest cialis cialis 20 mg viagra vs cialis vs levitra cialis generic availability viagra cialis levitra cialis 30 day sample opinioni cialis generico cialis 20 mg cost 200 cialis coupon how do cialis pills work
Cialis online
شنبه 7 مهر 1397 10:40 ق.ظ

Beneficial tips. With thanks.
look here cialis order on line cialis kaufen wo cost of cialis per pill cialis ahumada cialis tadalafil online cialis 5 effetti collaterali generico cialis mexico 40 mg cialis what if i take generic cialis at the pharmacy safe dosage for cialis
canadianpharmacy
شنبه 31 شهریور 1397 11:21 ب.ظ

Well expressed of course! !
canada viagra canadian pharmacies without an rx canadian pharmacys no 1 canadian pharcharmy online online pharmacy canada how safe are canadian online pharmacies canada medications cheap canada vagra canadian online pharmacy drugs for sale usa
viagravonline.com
پنجشنبه 29 شهریور 1397 12:03 ق.ظ

You actually expressed it fantastically.
cialis pills in singapore cialis 5 mg effetti collateral cialis prezzo in linea basso dose size of cialis cialis dose 30mg how much does a cialis cost brand cialis nl we recommend cialis best buy buy cheap cialis in uk cialis cuantos mg hay
http://cialisvonline.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 08:55 ب.ظ

You've made your point!
cialis kaufen wo chinese cialis 50 mg where do you buy cialis comprar cialis navarr cialis dosage recommendations cialis efficacit cialis lilly tadalafi ou acheter du cialis pas cher cialis generic cheap cialis
http://viagraessale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 11:22 ق.ظ

Nicely put. Cheers.
cialis 5mg generic cialis review uk cialis official site cialis online nederland tadalafil generic generic cialis with dapoxetine cialis prezzo di mercato cialis 20 mg cialis uk cialis price in bangalore
http://canadianpharmacyonli.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 02:52 ق.ظ

Cheers, Useful stuff.
northwest pharmacies drugstore online canadian prescriptions online serc 24 mg canadianpharmacyusa24h is it legal canadian pharmacy king drugstore online canadian mail order pharmacies trust pharmacy of canada canada medication drugstore online
http://canadianpharmacyies.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:56 ق.ظ

Many thanks! Fantastic information.
buy generic viagra without prescription viagra cheap buy buy viagra low cost buy viagra online at generic pharmacy online how to buy viagra without prescription buy brand viagra sildenafil uk buying viagra without prescription buy without prescription online
Generic cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:40 ب.ظ

Many thanks! Terrific information.
discount cialis we recommend cialis info cialis preise schweiz cialis 20 mg cut in half click here to buy cialis cialis 5 mg schweiz cialis without a doctor's prescription prix de cialis discount cialis we like it cialis soft gel
cialisky.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:26 ق.ظ

Tips effectively applied.!
cialis tadalafil online cialis 20 mg cost cialis professional from usa online cialis sublingual cialis online acheter cialis meilleur pri precios cialis peru cialis 10mg prix pharmaci cialis online deutschland how to purchase cialis on line
cialisvbuy.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:48 ب.ظ

Fine forum posts. Regards!
female cialis no prescription miglior cialis generico generic cialis soft gels cialis daily reviews enter site very cheap cialis rezeptfrei cialis apotheke generic cialis with dapoxetine cialis 5mg billiger we choice cialis uk are there generic cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30